Ubytování A Doprava V San Franciscu

San Francisco rozhodně patří mezi jedno z nejvíce transit-friendly měst v USA a proto jsem si pro vás nachystala samostatný článek o tom, jak v San Franciscu funguje městská hromadná doprava. Možností jak se dotat z bodu A do bodu B je tam spousta a věřím, že to některým z vás pomůže, pokud se tam chystáte na dovolenou. 🙂 Zároveň v tomto článku najdete tipy na ubytování a půjčovny kol.

Tento článek se zaměřuje jen na Ubytování a Dopravu v San Franciscu. Pokud hledáte tipy na ty nejlepší místa ve městě, tak TADY najdete samostatný článek o tom, která místa v San Franciscu by jste měli navštívit.

Ubytování

Za mě rozhodně doporučuju airbnb , kde můžete najít ubytování od 90CAD až do 2000CAD za noc a vybrat si ubytování podle vašich preferencí. Pokud nejste fanoušky airbnb, tak můžete zkusit najít třeba nějaký hotel na expedii.

Pokud se rozhodnete pro hotel, tak většina hotelů v San Franciscu se nachází na Union Square, Fisherman’s Wharf a Financial District. Tyto oblasti jsou přímo v centru města a příhodně vzdálené od těch nejpopulárnějších turistických atrakcí. Jejich lokace vám tak usnadní pohyb po městě a spoustu toho zvládnete obejít pěšky, případně můžete využít městskou hromadnou dopravu, taxi nebo uber pokud nemáte auto. Berte v potaz ale to, že pokud jste si vypůjčili auto, tak k finálnímu účtu za hotel budete platit ještě navíc za parkování a to se vám může pěkně prodražit.

V případě, že jste se rozhodli pro airbnb, tak tyto sousedství patří podle místních mez ty nejlepší pro váš pobyt:

  • Mission District – Patří mezi jednu z nejstarších oblastí v San Franciscu. V Mission bývá údajně slunečněji a tepleji než v jiných sousedstvích San Francisca. Najdete tam spoustu skvělých restaurací, barů a galerií. Jestli milujete noční život a párty, tak tato oblast je pro vás jako stvořená!
  • Castro District – LGBTQ friendly sousedství, které je známé po celém světě především díky svému aktivismu a častým LGBT festivalům. Nachází se tam také historické GLBT muzeum. Tato oblast má za sebou velmi zajímavou historii a je vyhledávaná homosexuály, bisexuály a transsexuály především díky své otevřenosti. Řadí se mezi jednu z prvních gay oblastí v US.
  • Potrero Hill – Klidná rezidenční oblast na kopci, odkud se vám naskytnou úžasné výhledy.
  • Nob Hill – Kdysi tato oblast bývala známá jako sídlo baronů a bohatých průmyslníků. Nicméně dodnes patří mezi jedny z nejprominentnějších čtvrtí. Ulice jsou lemovány restauracemi, bary a převážně typickými dvoupatrovými domy a ulicemi vede také dráha tramvají a je odtamtud krásný výhled. Pokud máte rádi muzea, můžete tam navštívit např. San Francisco Cable Car Museum, kde se dozvíte něco o historii tramvají.
  • North Beach – Nenechejte se zmást názvem. V North Beach bohužel žádná pláž není, ale zato je tato oblast plná skvělých restaurací, klubů a barů. Pokud jste milovníky italské kultury a italského jídla, tak se vám tady bude určitě líbit. Čtvrť je totiž známá tím, že má velmi silnou italsko-americkou komunitu a čtvrť doslova pulzuje životem. Najdete tam také spoustu unikátních obchůdků. Na večeři si můžete zajít např. do restaurace Original Joe’s, která exituje už více než 100 let a patří mezi jedny z nejlepších italských restaurací ve městě. Zároveň je tam také velmi vyhlášená italská restaurace Tonny’s Pizza Napoletana patřící 13 násobnému vítězi za nejlepší pizzu světě Tonymu Genagnini.
  • Haight-Ashbury – Sídlo viktoriánských domů a zároveň kolébka hnutí hippies. V okolí se nachází pestrobarevné budovy, nezávislé knihkupectví, místní butiky a v těsné blízkosti se nachází Golden Gate Park. Pokud máte rádi jazz, tak si tam také můžete zajít na živou hudbu do Club Deluxe.
  • SOMA – South of Market Area – V minulosti byla tato oblast známá jako průmyslový district. Dnes je to ovšem jedna z nejlepších oblastí San Francisca. SOMA je doslova narvaná restauracemi, bary, kluby, butiky, muzei, uměleckými galeriemi. Ve čtvrti je také několik parků a je velmi blízko od mnohých zastávek městské hromadné dopravy.

Doprava a parkování

Pokud máte ubytování v centru města, většinou si vystačíte s pěší chůzí, protože ty nejpopulárnější atrakce jsou relativně blízko u sebe a spousta míst se dá oběhat pěšky, ale pokud se potřebujete přesouvat mezi většími vzdálenostmi, tak je několik možností: můžete využít taxi služby, uber, městskou hromadnou dopravu anebo si vypůjčit auto či kolo.

Parkování, Mýtné, Vypůjčení auta

Najít parkovací místo v centru města je docela problém, ale je tam i několik placených garáží, kde můžete auto nechat, nebo můžete zaparkovat případně u krajnice, pokud je tam parkování povolené.

Na této stránce najdete veškeré informace ohledně parkování v San Franciscu, které by se vám mohly hodit:

https://www.sftravel.com/article/everything-you-need-know-about-parking-your-car-san-francisco

Pokud zůstáváte na hotelu v centru San Francisca, tak buďte připravení na to, že i hotely si bohužel mnohdy účtují poplatky navíc za parkování a proto by vás to mohlo vyjít draze.

Mýtné

Nezapomeňte na to, že před vjezdem na každý most se platí mýtné (většinou před vjezdem do San Francisca). Mýtné je možno zaplatit těsně před vjezdem na most elektronicky, nebo u přepážky, pokud tam vybírá mýtné člověk. Další možností je zaplatit mýtné online přes Fastrak, kde budete muset zadat číslo vaší SPZ.

Půjčení Auta

Pokud zvažujete vypůjčení auta, tak si jej můžete půjčit například na letišti. V případě, že si chcete půjčit auto jen na jeden den kvůli výletu mimo San Francisco, tak i v centru města je několik půjčoven, které můžete využít. Níže najdete několik doporučení na půjčovny aut v různých lokalitách:

Veřejná Doprava v Bay Area

V San Franciscu působí několik různých přepravních společností a proto je potřeba dát si pozor na to s jakou společností cestujete, protože si navzájem neuznávají jízdenky a často si musíte zakoupit jízdenku přímo u toho daného přepravce, se kterým máte v plánu cestovat.

San Francisco Muni

Pokud máte v plánu dojíždět převážně jen po San Franciscu, tak nejznámější a nejčastěji využívaný veřejný dopravce je tzv. San Francisco Municipal Transportation Agency , který nabízí hned několik transitních možností mezi které patří:

  • Lanové a Historické Tramvaje (Cable Cars) – Ikonické staré vozy, o kterých jste určitě všichni slyšeli. Často slouží jako turistická atrakce a velmi rychle se naplní (především v letních měsících), proto nedoporučuji spoléhat se jen na tramvaje, pokud někam pospícháte, protože většinou jsou tak plné, že se vám do nich ani nepodaří nastoupit a musíte si chvilku počkat na tramvaj, ve které se pro vás najde místo. Existují 3 různé tramvajové linky: the Powell/Mason, the Powell/Hyde a California line. První 2 linky jsou nejčastěji využívané turisty především díky tomu, že spojují Union Square s oběma stranami Fisherman’s Wharf.
  • Muni Busy a Trolejbusy (Muni Buses) – Autobusem se dostanete prakticky všude, včetně Golden Gate Bridge. Ke Golden Gate Bridge můžete jet linkou 28 – 19th Avenue, která zastavuje i v okolí Fisherman’s Wharf nebo u Golden Gate Parku. Více informací o trase linky 28 najdete zde: https://www.sfmta.com/routes/28-19th-avenue .
  • Muni Metro – Běžné tramvaje, kterými se z centra města dostanete téměř do všech přilehlých sousedství. (Dávejte si pozor, aby jste si Muni Metro nespletli s Bart Metro!)
  • Linka F (F Market Line – Street Cars) – Historická tramvaj, která spojuje Castro, Fisherman’s Wharf a nádraží. Trasu linky najdete zde: https://www.sfmta.com/routes/f-market-wharves

Jízdenky – Kde je zakoupit?

Veškeré aktuální informace o jízdenkách najdete na tomto odkazu: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares

Přestože si můžete zakoupit jízdenku v MUNI kiosku, nebo u řidiče, tak nejvýhodnější je stáhnout si zdarma mobilní aplikaci MUNI Mobile, kterou můžete používat okamžitě po zlinkování vašeho účtu s vaší kreditní kartou. Cena jedné jízdenky, která platí 120 minut je aktuálně v roce 2021 přes MUNI Mobile za $2.50, stejně jako s kartou clipper, kterou si můžete zakoupit a využívat ji tak fyzicky. Pokud si ovšem zakoupíte papírovou jízdenku v kiosku nebo u řidiče, tak vás stejná jízdenka vyjde na $3.00. Pozor, tyto ceny se nevztahují na jízdy historickými tramvajemi – cena za jízdu tramvají je $8.00 (v roce 2021)!!!

Aplikaci MUNI Mobile si můžete stáhnout přes tento link: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares/munimobile

Pokud máte zájem o více informací ohledně clipper card, tak vše potřebné zjistíte na této stránce: https://www.clippercard.com/ClipperWeb/

Další možností, jak ušetřit nějaké peníze jsou vícedenní jízdenky (v nabídce jsou 1 denní, 3 denní, 7 denní či měsíční pasy), které rozhodně doporučuji zakoupit přes MUNI Mobile App vzhledem k tomu, že je přes aplikaci podstatně nižší cena v porovnání s cenou papírové jízdenky nebo jízdenky zakoupené přes clipper. Tyto jízdenky bohužel nezakoupíte u řidiče!!!

Aktuální ceník několikadenních jízdenek najdete zde: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares

Metro Bart

Bay Area Rapid Transit, známý jako BART je dalším významným transitním systémem v Bay Area. Slouží jako metro a spojuje San Francisco s okolními městy. Je skvělou alternativou, pokud cestujete mezi městy, které odděluje větší vzdálenost vzhledem k tomu, že má limitované geografické rozpětí. Dostanete se jím jak na letiště v San Franciscu (San Francisco Airport – SFO), tak na letiště v Oaklandu (Oakland Airport – OAK).

Bart projíždí v San Franciscu např. přes Union Square a Financial District.

Jízdenky na Bart:

Jízdenky lze zakoupit na každé BART stanici u tzv. self-serve kiosků. Na každém kiosku je uvedena cena jízdného mezi určitými stanicemi, takže si můžete zakoupit jízdenku v přesné hodnotě, ať už v hotovosti nebo kreditní kartou.

BART zároveň akceptuje clipper card, což může přijít vhod především těm, kteří potřebují využívat více transitních systémů v Bay Area. Clipper card můžete zakoupit v některých obchodech Wallgreens, v kioscích, nebo u okýnka v San Francisco Ferry Building nebo na Embarcadero stanici transitního systému BART. Každý jednotlivec ze skupiny potřebuje svou vlastní kartu! Zde najdete informace o tom, kde všude kartu můžete zakoupit.

Caltrain – Vlaky

Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují dojíždět z okolních měst do San Francisca, tak Cal Train je pro vás skvělou alternativou. Je využívaný především lidmi, kteří dojíždí do San Francisca z oblastí nacházejících se mezi Gilroy (zone 6) a San Franciscem (zone 1). Ceny jízdenek se odvíjí podle toho ze které zóny jedete. Pokud potřebujete jet např. ze zóny 6 do zóny 1, tak vás výjde jízdenka podstatně dráž, než kdyby jste jeli např. ze zóny 3 do zóny 1.

Aktuální ceny jízdenek můžete zjistit na jejich oficiální stránce: https://www.caltrain.com/Fares/farechart.html

Jízdenky si musíte zakoupit před nástupem do vlaku. Ve vlaku pak stevardi kontrolují jízdenky a jízdenku bohužel ve vlaku nezakoupíte. Akceptují také clipper card.

Golden Gate Transit

Golden Gate Transit je populární možností pro lidi dojíždějící ze severní strany Golden Gate Bridge. Servis funguje mezi San Franciscem a Marin County nebo také Sonoma County. Cena jízdného také závisí na tom, z jaké zóny cestujete a proto si můžete snadno zjistit cenu vaší cesty už před nástupem do autobusu.

Pokud se chystáte ze San Francisca ke Golden Gate Bridge, tak je tato společnost taky výbornou alternativou. Ze San Francisca jezdí ke Golden Gate Bridge např. linky 10, 70 a 80.

Více informací najdete na oficiální stránce Golden Gate Transit.

Ferry – Trajekty

Turisté nejčastěji využívají Sausalito Ferry, které spadají pod Golden Gate Transit. Jsou perfektní třeba pro ty, kteří si chtějí vypůjčit kolo a projet se přes Golden Gate Bridge na kole. Dostanou se tak snadno k San Francisco Ferry Building. Pokud se ale chystáte např. do parku Muir Woods, tak jsou trajekty skvělými dopravními prostředky, díky kterým se dostanete k oficiálnímu shuttle busu, který vás pak přímo k monumentu zaveze.

Trajekty také jezdí k Oakland’s Jack London Square, Alameda Main Street, Alameda Harbor Bay a Vallejo, and Larkspur.

Lístky můžete zakoupit jak kreditní kartou, tak hotovostí, ale pokud máte clipper card, tak díky ní výrazně ušetříte.

Cyklistika – Půjčovny kol

Tip: San Francisco má unikátní mikro-klima, což znamená že můžete na kole ujet pouhých 5-10 minut a už po tak krátké chvíli můžete cítit teplotní rozdíl dosahující až 12C. Proto si rozhodně do batohu přibalte několik dalších vrstev oblečení (rukavice, čepici a bundu). Můžete si taky přibalit termosku s teplým čajem. Zároveň budete potřebovat helmu a zámek na kolo, které vám ale běžně vypůjčí půjčovna od které si kolo půjčujete.

Kde si vypůjčit kolo?

  • Dylan’s Tours – Půjčovna se nachází v oblasti North Beach příhodně blízko k cyklistické stezce vedoucí ke Golden Gate Bridge. Můžete si tam zapůjčit elektrická kola buď na půl dne (4 hodiny) anebo rovnou na celý den (8 hodin).
  • Streets of San Francisco Bike Tours – Pokud by jste chtěli vyrazit na bike tour s průvodcem, tak přes tuto stránku si můžete vybrat z několika možností. Nabízí jak bike tours na elektrických kolech, tak projížďky městem na klasických kolech. Případně pokud jste větší skupina a chtěli by jste soukromou projížďku přímo naplánovanou dle vašich požadavků, tak to přes jejich stránku lze také zařídit.
  • Golden Gate Bridge Bike Rentals – Tato půjčovna se náchází přímo u Golden Gate Bridge, odkud můžete na vypůjčeném kole rovnou vyrazit na projížďku přes Golden Gate Bridge a následně se vrátit zpět trajektem. Mají v nabídce několik druhů kol v širším cenovém rozpětí a můžete si tak vybrat takové kolo, které se vám nejvíce zamlouvá. Dokonce si lze pronajmout i tzv. tandemové kolo, které je určené pro 2 lidi.

Kam vyrazit na kole v San Franciscu?

Tady si můžete stáhnout mapu cyklostezek v celém San Franciscu, nebo případně na stránce Bay Trail najdete mapy 25 různých cyklo-tras v celé Bay Area. Můžete si tam vybrat tu trasu, která vás nejvíce zaujala a stáhnout si k ní samostatnou mapu na které je vyznačená jen ta stezka, kterou pojedete, což by vám mělo usnadnit orientaci v mapě.

Předchozí Příspěvek

Joffre Lakes (Kanada-BC)

4 listopadu, 2021

Další Příspěvek

Co navštívit v San Franciscu?

28 prosince, 2021