Sedlo pod Ostrvou – Zimní Výšlap ve Vysokých Tatrách na Slovensku

Vzhledem k tomu, že jsem převážně psala články o Kanadě a USA, tak jsem se pro změnu rozhodla napsat něco o jednom z mých posledních výšlapů v Evropě. Ve Vysokých Tatrách na Slovensku se většina turistických stezek na zimu uzavírá a tím pádem je seznam míst, kam se dá v zimě vyrazit o poznání kratší než během letní sezóny. To bychom ale nebyli my, abychom během návštěvy rodiny na Slovensku někam nechtěli vyrazit a využít toho, že jsme po dlouhé době na týden ve Vysokých Tatrách.

Rodinní příslušníci nám doporučili, abychom vyrazili na Ostrvu, protože to byla v té době jedna z mála stezek, které byly otevřené a prý to tam rozhodně stojí za to! Oni tam šli dva dny před námi a říkali, že to bylo pod vrcholem dost namrzlé, ale s nesmeky se to prý dalo vyjít relativně bez problémů. Ty jsme s manželem ale bohužel neměli, protože jsme je zapomněli v Kanadě. Riskli jsme to nakonec ale i bez nich, s tím, že bychom to při nejhorším otočili a nedošli až do konce, kdyby to hodně klouzalo. Minimálně jsme se chtěli projít k Popradskému Plesu a v případě, že by to podmínky umožnily, tak bychom pak pokračovali z Popradského Plesa směrem nahoru na Ostrvu.

Základní informace o stezce:

Ostrva je jedním z Tatranských vrcholů, ale řadí se spíše mezi ty méně výrazné, přestože je toto místo v létě hojně navštěvované. Nachází se ve slovenských Vysokých Tatrách v okrese Poprad. Z Ostrvy budete mít parádní výhled na Popradské Pleso nebo také na Mengusovskou a Zlomiskovou dolinu.

  • Parkování: Zaparkovat můžete na parkovišti u Štrbského Plesa. Souřadnice najdete ZDE. Parkoviště je placené!
  • Nadmořská Výška: maximálně 1984 m n.m.
  • Převýšení (Stoupání) ze Štrbského Plesa: cca 910m podle mých záznamů.
  • Vzdálenost ze Štrbského Plesa: Okolo 14km tam i zpět.
  • Náročnost: První část stezky ze Štrbského Plesa na Popradské Pleso je velmi jednoduchá a zvládnou ji podle mě bez problému i rodiny s malými dětmi. Převýšení tam je téměř minimální. Druhá část stezky z Popradského Plesa na Ostrvu zahrnuje více stoupání a je rozhodně náročnější, než vycházka ze Štrbského Plesa k Popradskému Plesu. Přestože je druhá část stezky náročnější než ta první, tak bych ji ale osobně hodnotila jako nenáročný výstup po pěkně udržovaném vysokohorském chodníku. Je tam celkem slušné převýšení na relativně krátkou vzdálenost, ale stezka je moc hezky udržovaná a pokud jste v dobré zdravotní kondici a máte zároveň i výborné počasí a žádné náledí, tak se to dá v pohodě zvládnout. Z hlediska technické náročnosti je to z mého pohledu nenáročná až středně náročná turistická stezka v závislosti na vaší fyzičce, počasí a dalších okolnostech.
  • Přístupnost během roku: Výhoda této trasy je, že se na ní aktuálně nevztahuje zimní uzávěra. Pro více informací a ověření přístupnosti dané trasy doporučuji navštívit oficiální stránku TANAP.
  • Občerstvení a Sociální Zařízení: Občerstvit se můžete na mnoha místech v okolí Štrbského Plesa, nebo později přímo u Popradského Plesa před výstupem/po výstupu na Ostrvu. U Popradského Plesa ve Vysokých Tatrách se můžete najíst na Majláthově Chatě nebo také na Chatě u Popradského Plesa. Doporučuji si otevírací dobu ověřit přímo s provozovateli přes jejich oficiální stránky, aby jste nebyli překvapení, kdyby tam měli zavřeno.
  • Ubytování: U Popradského Plesa si můžete zarezervovat pokoj na Majláthově Chatě nebo na Chatě u Popradského Plesa. Odtamtud pak vede několik vysokohorských stezek včetně stezky na Ostrvu.
Inverze Tatry

Výstup ze Štrbského Plesa na Ostrvu

První část: Ze Štrbského Plesa na Popradské Pleso

Na Sedlo pod Ostrvou jsme se s manželem vydali v listopadu a počasí nám ten den vyšlo naprosto parádní! Svítilo sluníčko a pocitově nám ten den připomínal spíš podzim než zimu! Příroda kolem byla podzimně zbarvená a paradoxně nebyla ani příliš velká zima. Při pohybu jsme většinu času na sobě měli jen trička z merino vlny.

Z Popradu jsme autem vyrazili brzy ráno a následně jsme zaparkovali u Štrbského Plesa ve Vysokých Tatrách. Štrbské Pleso je vzdálené cca 25 autem z Popradu. Parkoviště bylo v té době poloprázdné, takže jsme neměli žádný problém najít místo k parkování. Začátek stezky vedl kolem Štrbského Plesa a následně lesem. V některých místech se nám otevřely pěkné výhledy do údolí a na okolní vrcholky hor.

Popradské Pleso - Vysoké Tatry

Během vycházky ze Štrbského Plesa na Popradské Pleso jsme na moc lidí překvapivě nenarazili. Očekávali jsme o mnoho více turistů, ale byl všední den, takže jsme díky tomu měli stezku skoro sami pro sebe. Když jsme dorazili k Popradskému Plesu, tak byla zahrádka před Majlathovou Chatou téměř plná. Venkovní posezení bylo k našemu údivu otevřené. Měli jsme tak díky tomu možnost objednat si něco dobrého k jídlu a dát si kafe.

V Evropě to sice mnoho lidí bere jako standard, ale pro nás to byl luxus na který během pobytu v horách nejsme zvyklí. V Kanadě totiž na takové horské chaty kolem turistických stezek prakticky nikde nenarazíte, až na pár vzácných vyjímek. Taková místa jsme zažili jen 2-3 a to jsme toho v Kanadě nachodili o mnoho více než v Evropě. Byla to tak pro nás příjemná a vítaná změna, protože obvykle si v Kanadě musíme kafe a jídlo připravovat v horách sami. Na zahrádce jsme si dali asi hodinovou pauzu, pořádně jsme se posilnili a následně pokračovali dál směrem na Ostrvu.

Vrcholky Hor
Ostrva

Druhá Část: Z Popradského Plesa na Ostrvu

Stezka vedla kolem Chaty u Popradského Plesa a následně jsme na rozcestí odbočili doprava na chodník vedoucí přímo na Ostrvu. Začali jsme stoupat a Popradské Pleso se nám postupně vzdalovalo.

Na stezce jsme potkali asi jen 2 lidi, z nichž jeden těsně pod Sedlem viděl kamzíky. Po celý zbytek výšlapu jsme se dívali všude kolem sebe s nadějí, že taky kamzíky uvidíme. Štěstí jsme na ně ten den bohužel neměli. Když jsme se blížili k vrcholu, chodník byl úplně zamrzlý a tak jsme šli hodně opatrně, aby nám to nepodklouzlo.

Všechno dobře dopadlo a po výstupu do Sedla se před námi otevřely naprosto dechberoucí výhledy na okolní hory. Popradské Pleso odtamtud měli jako na dlani! Právě probíhala inverze a my díky tomu byli nad mraky, což je jev, který jsme zažili jen párkrát v životě. Když jsme ráno vyjížděli z Popradu, tak byla velmi hustá mlha a po cestě nebylo skoro nic vidět. V určité nadmořské výšce se to ale z ničeho nic změnilo. Byli jsme najednou nad mraky, svítilo nám sluníčko a bylo úplně jasno.

Inverze

Návrat na Štrbské Pleso

Vzhledem k tomu, že se v zimních měsících brzy stmívá, jsme museli odcházet krátce po 3 odpoledne, abychom nešli celou cestu za tmy. Ještě za světla jsme zvládli dojít k Popradskému Plesu, což pro nás bylo nejdůležitější. Nechtěli jsme totiž kvůli bezpečnosti jít ten nejhorší úsek po náledí ve tmě. Od Popradského Plesa už se šlo krásně a i když se nám brzy setmělo, tak nám to vlastně ani nevadilo. Chodník byl krásně značený, oba jsme měli baterky a ledovka nás už žádná nečekala. Naštěstí jsme na chození ve tmě zvyklí a na tuto možnost jsme vždy připravení.

Výšlap se nám moc líbil a následující den jsme šli na další. Byla by totiž škoda nevyužít toho, že jsme po 2 letech v Tatrách, kde to oba milujeme.

Naledi Vysoke Tatry

O výšlapech v Evropě jsem kromě tohoto článku bohužel ještě nic nenapsala. Nicméně, jestli vás láká navštívit Kanadu, nebo tady už jste, můžete si něco přečíst o Horské Turistice v Kanadě na tomto odkazu.

Předchozí Příspěvek

Russet Lake

Russet Lake - Naše první kempovačka v horách

23 června, 2022