Russet Lake

Russet Lake – Naše první kempovačka v horách

Už nějakou dobu jsme si pohrávali s myšlenkou vyzkoušet si v Kanadě tzv. backpacking. V češtině pro to bohužel neexistuje žádný pojem, ale jedná se v podstatě o něco podobného, jako je trekking. Popsala bych to jako několikadenní (většinou horský) přechod, během kterého přespáváte ve stanu nebo pod širákem v divoké přírodě daleko od civilizace. To znamená, že si to do kempu musíte vyšlápnout a všechno, co potřebujete na přežití v divočině si tam donést. Tím pádem máte na zádech těžší krosnu, což je jeden z hlavních faktorů podílejících se na výsledném hodnocení obtížnosti výšlapu a celkový výšlap to dělá kvůli přidané váze náročnější.

Když jsme chodili na jednodenní výšlapy, tak jsem nejednou obdivovala lidi, co šli už tak dost náročný výšlap s obrovským batohem na zádech a ze začátku jsem si říkala, že to asi nebude nic pro mě. Jak už to ale bývá, čím více km jsme nachodili, tím sebevědoměji jsme se ve vysokohorské turistice cítili. Po horách jsme chodili pravidelně prakticky každou volnou chvíli, kdy nám to počasí a zdraví umožnilo. K několikadenním výšlapům jsme se ale museli postupem času dopracovat a nestalo se to ze dne na den.

Ze začátku jsme volili spíše jednodušší a středně náročné výšlapy a pak jsme ty hranice postupem času posouvali. Když se na to dívám zpětně, tak bych to ani jinak neudělala. Pokud chcete začít s několika denními treky, tak bych vám určitě doporučila začít postupně s jednoduššími a kratšími výšlapy a časem se k tomu dopracovat. To je ale jen mé osobní doporučení. Může to být dost individuální a věřím, že to každý vnímá jinak.

Toho léta jsme už měli nakoupenou kompletní výbavu na kempování a několik náročnějších výšlapů jsme už měli taky za sebou, tak jsme si řekli, že je ideální čas na to konečně si vyzkoušet backpacking a zjistit, co na tom vlastně všichni mají. Vzala jsem iniciativu to do svých rukou, udělala menší průzkum a zjistila jsem, že na následující víkend se uvolnilo místo v backcountry campu u jezera Russet Lake v Provinčním parku Garibaldi, který se nachází u Kanadské Britské Kolumbii. Neváhala jsem a kemp jsem okamžitě zarezervovala. Žádné jiné backcountry kempy nebyly volné a tak nám ani nic jiného nezbývalo. O jezeru Russet Lake jsem nikdy předtím neslyšela, ale vypadalo to tam podle fotek a videí moc pěkně a navíc tam vedlo rovnou několik různých stezek.

Plán na víkend byl jasný a nám už jen zbývalo dokoupit nějaké dehydrované jídlo a naplánovat přesnou trasu, kterou k jezeru půjdeme.

Russet Lake (Kanada-BC) - Naše první kempovačka v horách

Rychlá Fakta

Russet Lake je horské jezero v nádherném prostředí Provinčního Parku Garibaldi, který se nachází nedaleko městečka Whistler v Kanadské Britské Kolumbii. Přímo nad jezerem se tyčí hora The Fissile. Přestože jsme toho už v BC viděli hodně, tak musím říct, že okolí jezera se liší od jiných míst v BC a je svým způsobem unikátní. Jezero zdaleka není tak populární, jako známé Garibaldi Lake nebo Elfin Lakes, které také najdete ve stejném Provinčním Parku. Mě osobně si Russet Lake získalo možná právě i díky tomu o něco více a bez váhání bych tam znovu vyrazila.

K Russet Lake chodí o poznání méně lidí, než na jiná místa v Provinčním Parku Garibaldi a je tam úžasně divoká příroda s dechberoucími 350 stupňovými výhledy všude okolo. Jezero samo o sobě není tak krásné jako např. výše zmíněné Garibaldi Lake, ale prostředí, ve kterém se nachází vám vyrazí dech! Nad jezerem je dokonce i hut, ve kterém můžete přespat a ze kterého budete mít parádní výhled na jezero a okolní hory, protože je na kopci.

  • Délka: 25 – 29km
  • Převýšení: cca 2286 m v případě že jdete celý okruh Hi Note, Musical Bumps, Russet Lake a Singing Pass. Celkové převýšení se ale liší podle toho, kterými stezkami se vydáte a jak si to celé naplánujete. Více informací o jednotlivých stezkách a jejich převýšení najdete níže.
  • Nejvyšší bod: 2 181 m.n.m.
  • Nejlepší období: Od středu července do září
  • Doporučená délka pobytu: 2 dny
  • Parkování: K Russet Lake je vyhrazených 6 parkovacích míst ve Whistler Village – Parking Lot 4. Místa jsou označená cedulí s nápisem: SINGING PASS OVERNIGHT PARKING.

Jak se tam dostat?

K Russet Lake vede z Whistleru hned několik různých stezek:

  • Singing Pass Trail – Stezka začíná v městečku Whistler nedaleko gondoly. My jsme po stezce šli od Russet Lake z kopce dolů do Whistleru, ale kdyby jste chtěli jít naopak z Whistleru po Singing Pass až k Russet Lake, tak počítejte s převýšením asi 1412 m na 14.6km v jednom směru. Stezka se navíc táhne skoro celou dobu lesem a není tam nic zajímavého k vidění, proto bych jí úplně nedoporučovala. Nám to přišlo nekonečné a nudné. Výhodou ale je, že stezka vede lesem a tak budete ve stínu, takže pokud je horký letní den a svítí sluníčko, půjde se vám příjemněji. Zároveň je tam i několik zdrojů tekoucí vody k přefiltrování, narozdíl od Musical Bumps Trail.
  • Musical Bumps Trail – Podle mého názoru, je to nejkrásnější stezka, kterou si můžete vybrat. Aby jste se dostali na začátek stezky, tak musíte vyjet z Whistleru gondolou na Whistler Mountain a dále sledovat značení. Je to tam trošku matoucí, protože je tam spletitá síť různých stezek, ale stačí sledovat značení a souřadnice. Můžete si ji prodloužit i zkrátit. Délka stezky je cca 11.6km a převýšení zhruba 735m v jednom směru, ale my si ji o pár km prodloužili. Buďte připravení na to, že skoro celou cestu nenarazíte na žádný stín a budete vystavení přímému sluníčku, pokud vás potká pěkné počasí. V případě nepříznivého počasí se zase nebudete mít kam skrýt a závětří budete velmi těžce hledat. Nezapomeňte si s sebou vzít také dostatek vody na celý den, protože skoro celou cestu nenarazíte ani na kapku vody. První možnost k přefiltrování vody, se nám naskytla téměř na konci stezky asi 2 km před naší finální destinací.
  • High Note Trail – Další scénická stezka s nádherným výhledem na tyrkysově modré jezero Cheakamus Lake, kterou můžete spojit se stezkou Musical Bumps, pokud máte dost času a nevycházíte tak pozdě odpoledne, jako jsme vycházeli my. S manželem jsme ten den bohužel šli jen část této stezky, protože jsme měli málo času, ale určitě se to chystáme v budoucnu napravit a dát si jí celou.

Když jsme vymýšleli plán cesty, tak jsme se rozhodli jít celý okruh, aby jsme viděli trošku jiné prostředí a nevraceli jsme se stejnou cestou. K jezeru jsme šli přes Musical Bumps Trail a část po High Note Trail a na druhý den jsme se vraceli zpět do městečka pro změnu přes Singing Pass Trail lesem. Musical Bumps je bez pochyby o mnoho krásnější než Singing Pass. Vede po hřebenech hor a v názvu má slovíčko “Bumps” z dobrého důvodu. Stezka je totiž hodně hrbolatá. Chvilku jdete z kopce, pak do kopce, pak zase z kopce a tak stále dokola. Na stezku se můžete z Whistleru dostat lanovkou, která vás vezme na Whistler Mountain a z Whistler Mountain pak vede celá síť různých stezek, takže si to klidně můžete prodloužit, kdyby jste chtěli a případně to spojit s High Note Trail.

Russet Lake (Kanada-BC) - Naše první kempovačka v horách
Russet Lake (Kanada-BC) - Naše první kempovačka v horách

Kde můžete přespat?

U Russet Lake máte dvě možnosti přespání. Ve stanu v backcountry kempu, nebo v horské ubytovně Kees and Claire Memorial Hut.

Russet Lake Campground:

Pokud máte v plánu spát ve stanu, tak si můžete zarezervovat místo v Russet Lake Campground. Doporučuji rezervaci udělat co nejvíce dopředu to jde. Letní víkendy jsou většinou ihned vybookované. Aktuálně můžete udělat rezervaci nejdříve 2 měsíce před plánovaným pobytem přes BC PARKS.

Jedná se o backcountry campground, takže si to k němu musíte vyšlápnou a všechno si tam donést. Zároveň si potom musíte odnést i veškeré odpadky. Zkrátka by jste po sobě neměli zanechat jedinou stopu.

Poplatky: Cena za osobu na jednu noc je 10CAD, Rezervační poplatek 6CAD a k tomu zaplatíte GST a PST (daně).

V campu najdete

  • 20 míst pro stany – Místo, kam postavíte stan vybíráte až na místě.
  • Suchý záchod – Doporučuji přinést si svůj toaletní papír, je totiž pravděpodobné, že tam žádný nebude!
  • Uzamykatelnou skříňku proti medvědům
  • V blízkosti je potok, ze kterého se dá přefiltrovat voda
Backcountry camping
Jezero Russet Lake

Kees and Claire Memorial Hut:

Jestli máte rádi pohodlí a raději upřednostňujete ubytovny před stanováním, tak pro vás mám dobrou zprávu. Nad jezerem je totiž hut, ve kterém můžete přespat, když budete mít štěstí a podaří se vám udělat rezervaci. Pokud tam plánujete nocovat, tak by jste si měli přinést svůj vlastní spacák, karimatku a nazouváky nebo papuče. V ubytovně dokonce najdete hrnce, pánve i nádobí na vaření a zároveň tam mají k dispozici několik propanových vařičů. Vodu si podle mých informací budete muset obstarat sami, proto si s sebou nezapomeňte přinést filtr.

Více informací o chatě se dozvíte na TÉTO STRÁNCE. Rezervaci pak můžete udělat ZDE.

Případně je také můžete kontaktovat přes email: Reservations@spearheadhuts.org

Poplatky: Cena za osobu na noc je 50CAD + GST a PST.

Naše první vícedenní dobrodružství v Kanadské divočině

1. Den – Výšlap k Russet Lake přes Musical Bumps

Z Burnaby do Whistleru jsme vyjížděli v sobotu před obědem. Cesta mimo dopravní špičku nám obvykle trvá asi 1 hod a 45 minut, ale ten den se tím směrem chystalo ve stejnou dobu docela dost lidí, takže nám to trvalo trošku déle, než jsme předpokládali. Ve Whistleru jsme se ještě na chvilku zastavili za kamarády a poté jsme vyrazili hledat parkovací místo.

Poblíž gondoly je hned několik velkých parkovišť. V emailu potvrzujícím naši rezervaci bylo zmíněno, že je na jednom z parkovišť několik míst zarezervovaných přímo pro campery, kteří přespávají u Russet Lake. Bohužel všechna místa byla už obsazená, tak jsme museli zaparkovat o pár míst dál s nadějí, že nám neodtáhnou auto a nenapaří nám pokutu za to, že parkujeme tam, kde nemáme. Na parkovišti jsme potkali ještě jeden pár, který řešil úplně stejný problém. Taky měli namířeno k Russet Lake a ani oni nemohli najít parkovací místo. Vyřešili to nakonec stejně jako my a doufali, že nedostanou pokutu.

Od parkoviště jsme šli rovnou k lanovce, kde jsme si na místě zakoupili lístky a krátce před 4pm jsme už seděli v samostatné prosklené kabině, kterou jsme měli jen sami pro sebe. Ukázalo se, že v podvečer lanovkou nahoru moc lidí nejezdí, pokud nejdou kempovat. Z lanovky jsme vystoupili u Roundhouse Lodge, což je údajně největší restaurace ve Whistleru, která se nachází na vrcholku Whistler Mountain. Odtamtud pak vede hustá síť turistických stezek a vy si tak můžete vybrat z mnoha různých cestiček v závislosti na tom, kam máte namířeno. Všude je to krásně značené a zorientovali jsme se tam bez problémů, ačkoliv se nám to ze začátku zdálo trochu matoucí.

Provinční Park Garibaldi

Směřovali jsme směrem k Harmony Lakes, kde jsme odbočili doprava a pokračovali po Harmony Meadows Trail. Šli jsme okolo rozkvetlé alpské louky a už ze začátku jsme měli nádherné výhledy na okolní hory i horská jezírka Harmony Lakes. Později jsme se napojili na High Note Trail a poté na Musical Bumps Trail.

Většina cesty vedla po hřebenech hor anebo po rozkvetlých loukách. Musím říct, že to byla zatím jedna z nejscéničtějších turistických stezek po kterých jsme šli. Pokud se pro Musical Bumps Trail také rozhodnete, tak v případě pěkného počasí určitě nebudete litovat! Celou cestu budete mít 360 stupňové výhledy a díky tomu vám to taky bude rychleji utíkat. Na stezce jsme potkali pána, který se divil, že vyrážíme tak pozdě a tvrdil, že k Russet Lake určitě nedorazíme za světla a že je to daleko. My jsme ale zůstávali optimističtí a říkali jsme si, že máme ještě dost času a při nejhorším použijeme čelovky. Přece jen by to nebyl náš první, ani poslední výšlap za tmy.

Britská Kolumbie
Ledovec

Po cestě k Russet Lake nás čekalo zdolání několika vrcholků hor. Prvním z nich je Piccolo Summit, který se nachází v nadmořské výšce 2043m.n.m. Dalším z nich je Flute Summit, který leží na severní straně jezera Cheakamus Lake a je v nadmořské výšce 2015m.n.m. Z Flute Summitu můžete také vidět Cheakamus Lake, ale je kvůli tomu potřeba trošku sejít ze stezky. Poslední horou před finálním výstupem k Russet Lake je Oboe Summit (1956 m.n.m.) z nějž můžete vidět známý stratovulkán Black Tusk, na kterém jsme už jednou byli.

Problém, kterému můžete na trailu čelit, je nedostatek vody k přefiltrování. Po téměř celé délce stezky jsme nenarazili na jediný zdroj vody a proto jsme byli rádi, že jsme si s sebou přinesli dostatek vody na celý den a nespoléhali se na to, že si vodu po cestě přefiltrujeme, když nám náhodou dojde. První zdroj tekoucí vody, na který jsme ten den narazili, byl až na konci stezky asi 2 km před Russet Lake.

Před sebou jsme měli poslední úsek cesty a poté, co jsme vystoupali poslední kopec, se před námi objevilo horské jezero, za kterým se tyčily majestátní hory a po naší pravici stála horská chata Kees and Claire Memorial Hut. Od chaty jsme postupně klesali k jezeru, které bylo krásně osvětlené teplým světlem, protože byla právě zlatá hodinka. Do kempu jsme nakonec zvládli dorazit asi hodinu a půl před setměním. Místo na stan jsme si našli hned u potoka kousek za jezerem. Načasování nám paradoxně moc hezky vyšlo a všechno jsme stihli ještě před setměním. Před spaním jsme odnesli jídlo a všechny voňavé věci do uzamykatelné skříňky proti medvědům, a krátce po setmění jsme zalezli do stanu a těšili jsme se na to, až následující den pořádně prozkoumáme okolí.

Black Tusk
Hory

2. Den – Cesta do Whistleru přes Singing Pass Trail

Ráno jsme se oba probudili za svítání. Slunce bylo ještě schované za horami a venku bylo hodně chladno. Udělali jsme si snídani a kafe, když v tom sluneční paprsky začaly dopadat do údolí mezi horami a probouzet okolní přírodu. Byl krásný slunečný den a docela rychle se začalo oteplovat, ale naštěstí nebylo horko. Po snídani jsme se rozhodli obejít celé jezero a vylézt na kopec, ze kterého by mohl být pěkný výhled na jezero. Nakonec se ukázalo, že nejhezčí výhled na jezero byl z okolí horské chaty. Po návratu do kempu jsme sbalili stan a všechny věci a vydali jsme se pomalu na cestu zpět do Whistleru.

Když jsme došli k hutu, tak jsme se u něj rozhodli odbočit doleva a jít směrem ke hřebeni. Naskytl se nám odtamtud překrásný výhled na ledovec Cheakamus Glacier. Zároveň jsme se ocitli na louce plné horských květin, které se v porovnání s ledovcem pyšnily kontrastníma výraznýma barvama.

Před tím, než jsme pokračovali v cestě zpět do civilizace, jsme si na louce dali oběd. Bohužel tam na nás ze všech stran útočily mouchy a repelent na ně vůec nezabíral. Proto jsme hodně rychle snědli oběd a raději jsme brali nohy na ramena. Vyrazili jsme směrem k rozcestí, kde jsme odbočili na Singing Pass, který vede až do Whistleru. Poté, co jsme vešli do lesa už jsme nic zajímavého kromě vodopádu neviděli. Cesta vedla skoro celou dobu lesem a hodně se to táhlo. Žádné výhledy už nás nečekaly a tak nebyl důvod po cestě zastavovat. Dolů jsme to seběhli relativně rychle.

Ledovec Cheakamus
Kanada

O pár kilometrů dál už jsme z povzdálí viděli městečko Whistler. K parkovišti jsme šli cestou vedoucí kolem gondoly, a když jsme spatřili naše auto, tak se nám okamžitě ulevilo. Nikdo nám ho naštěstí neodtáhl a ani na nás nečekala pokuta. Před námi byla ještě 2-hodinová cesta domů a to by nebyla ta správná neděle, kdyby nás na Sea to Sky Highway nepotkala kolona.

Cesta se nám o nějakou tu hodinu navíc kvůli husté dopravě protáhla, a když jsme konečně dorazili domů, byli jsme rádi, že si konečně můžeme dát sprchu a zalézt do postele. Na první backpacking jsme si sice vybrali náročný výšlap, ale zvládli jsme to skvěle a těšili jsme se na další podobné dobrodružství. Já jsem ze začátku sice trošku bojovala s popruhy na krosně, protože to bylo poprvé, co jsem ji používala a neměla jsem ji dobře nastavenou. Doma jsem si s ní ale trošku pohrála, a jakmile jsem vše přenastavila, tak už jsem podobný problém na dalších výšlapech neměla a vydržela jsem s ní chodit třeba i 6 dní v kuse bez toho, aniž by mě tlačila.

Náš první vícedenní výšlap jsme si moc užili. Russet Lake se bez pochyby řadí mezi jeden z mých oblíbených výšlapů a ráda jej doporučuji kamarádům a známým, kteří taky chodí po horách. Ještě se mi nestalo, že by mi někdo řekl, že to místo zná. Já jsem se o něm vlastně taky dozvěděla úplnou náhodou. Pokud se chcete vyhnout davům a těm nejpopulárnějším turistickým stezkám v Garibaldi Parku, tak nebudete litovat. My jsme tam byli o víkendu a co se týče množství lidí na trailu, tak se to absolutně nedá srovnat např. s Garibaldi Lake nebo Elfin Lakes, kde zaručeně v letní sezóně potkáte obrovské množství lidí. Na stezce k Russet Lake jsme potkali první den asi jen 3 lidi, kdežto na stezce ke Garibaldi Lake jsme v obou případech potkali neskutečné množství lidí.

Pokud se vám článek líbil a chtěli by jste si přečíst i o jiných stezkách v Kanadě, které jsou vhodné na několikadenní túry, tak více tipů najdete na TOMTO ODKAZU. V případě, že by jste chtěli vyrazit na podobný, ale kratší a jednodušší trek přímo v Britské Kolumbii, mohly by vás zajímat známá tyrkysová jezera Joffre Lakes, o kterých jsem před pár měsíci napsala článek. U jednoho z jezer se dá dokonce kempovat, ale dá se to levou zadní zvládnout i jako jednodenní výšlap. Joffre Lakes bych doporučila těm, kteří s backpackingem teprve začínají a chtějí strávit noc v krásném horském prostředí u nádherného ledovcového jezera.

svišť
Russet Lake

Předchozí Příspěvek

Pozorování kosatek

Pozorování Velryb v Kanadě - Další splněný sen

9 května, 2022

Další Příspěvek

Sedlo pod Ostrvou - Zimní Výšlap ve Vysokých Tatrách na Slovensku

15 ledna, 2023