Joffre Lakes (Kanada-BC)
Tohle nádherné místo patří mezi jeden z nejprofláknutějších výšlapů v BC a já se snad v Britské Kolumbii ještě nesetkala s turistickým nadšencem, který by o Joffre Lakes neslyšel, nebo je nenavštívil. Jedná se o 3 horská jezera, která jsou známá díky jejich tyrkysově modré barvě a majestátně se tyčícím ledovcem v pozadí.
Rychlá Fakta
Jezera se nachází v provinčním parku Joffree Lakes, který je vzdálený asi hodinu od Whistleru a 2 a půl hodiny od Vancouveru. Můžete tam jít jak na jednodenní výšlap, tak i na backpacking. My si vyzkoušeli obě varianty a za mě osobně doporučuji zarezervovat si nejlépe měsíce dopředu místo v backcountry campu a přespat tam, pokud se chcete vyhnout davům a pořádně si tam tu přírodu vychutnat. Je to totiž jeden z nejrušnějších trailů na kterých jsme kdy byli, ale camp se naštěstí nachází na druhé straně vrchního jezera a je vzdálený dostatečně daleko od davů. My si to tam takto vychutnali mnohem víc, než když jsme tam byli poprvé na jednodenní výšlap.
Délka: 10,9km okružní cesta
Převýšení: 880 metrů
Obtížnost: Středně těžká
Vzdálenost: 62 km severovýchodně z Whistleru, 182 km severovýchodně z Vancouveru
Divoká zvěř: Oblast obývají černí i grizzly medvědi, srny, jeleni, horské kozy, ale můžete tam vidět třeba i piky.
Nejlepší období: Provinční park je otevřený po celý rok, ale nejlepší období k návštěvě je rozhodně od středu června do konce srpna, kdy je největší šance, že vám vyjde počasí a bude jasno. Pokud se ale chystáte jít v letní sezoně, tak se připravte na davy turistů a tím pádem menší šanci získat day pass nebo rezervaci v campu. V létě bych doporučila jít během týdne raději než o víkendu, aby jste se vyhli davům a měli větší šanci získat day pass či rezervaci v campu.
Důležité: Pokud chcete jít na jednodenní výlet, tak je bohužel kvůli covidu nutné získat tzv. day pass, který je zdarma. BC Parks se tím snaží limitovat počet osob, které do parku vstoupí a každý člověk musí mít vstupenku. Každý den mají omezený počet day passů a většinou jsou okamžitě pryč, proto doporučuji dopředu si zjistit kdy a jak day pass získat, pokud covidová pravidla ještě stále platí. Pokud máte ale na daný den rezervovaný backcountry campsite, tak day pass nepotřebujete a stačí se při vstupu prokázat vaší rezervací.
Day pass můžete získat přes tuto stránku, kde také najdete aktuální informace: https://bcparks.ca/reserve/day-use/
Kempování u Joffre Lakes
Pokud máte chuť sledovat u jezera západ slunce, v noci se dívat na hvězdy a následující den si dát třeba menší alpinistický výšlap k ledovci, tak kempování u Joffre Lakes je na to naprosto ideální!
-Joffre Lakes Backcountry Campsite je asi 1,5 km vzdálený od vyhlídkového bodu u vrchního jezera. Na stezce jsou ukazatele cesty, které vás navedou na správný směr.
Důležité: Je nutné si udělat předem rezervaci. Vzhledem k popularitě doporučuji zabookovat si camp hned po otevření rezervačního systému anebo můžete pravidelně sledovat zrušené rezervace a v okamžiku, kdy se něco objeví to okamžitě rezervovat, což je osobně má oblíbená praktika… 🙂
Online rezervaci můžete udělat zde: https://www.discovercamping.ca/BCCWeb/Facilities/TrailRiverCampingSearchView.aspx
Vybavení v campu: Nachází se tam několik míst pro stany na kamenité zemi a jeden suchý záchod. Záchod je trošku dál od stanů. Aby jste se k němu dostali, tak je nutné přebrodit říčku a zahrnuje to i lezení přes balvany, takže tam moc nedoporučuji chodit za tmy o samotě.
Opatření proti medvědům: V kempu je k dispozici tzv. bear-hang na který si můžete v nepromokavých vacích zavěsit jídlo a jiné aromatické věci proti medvědům (nezapomeňte si přinést karabinu). Je tam i jedna bezpečnostní skříňka proti medvědům, kdyby jste raději využili tu…
Zdroj vody k přefiltrování: Přímo u campu je říčka ze které si můžete nabrat a přefiltrovat tekoucí vodu.
Důležité: Tak jako kdekoliv jinde v přírodě si musíte všechno, co jste si s sebou přinesli taky odnést!
Naše zážitky
1.den
V sobotu ráno jsme vyrazili z Burnaby okolo oběda. Všichni sice strašili, že pokud tam nebudeme před 7 ráno, tak nezaparkujeme, ale my si řekli, že vyrazíme později, aby jsme tam přijeli v dobu, kdy bude většina lidí odcházet. Do campu je to od parkoviště krátký asi hodinový výšlap a neměli jsme kam spěchat, když jsme tam zůstávali na noc. Jednou už jsme to absolvovali a věděli jsme, do čeho jdeme a jak dlouho nám to přibližně bude trvat.
Cesta z Burnaby nám trvala ani ne 3 hodiny, a když jsme dorazili na parkoviště asi kolem 3 odpoledne, tak jsme byli mile překvapení, že nám náš plán vyšel. Většina lidí už odcházela a na parkovišti byla spousta volných míst. Zaparkovali jsme ve stínu, překontrolovali si věci, přezuli jsme se do pohorek a vyrazili jsme. U vstupu na trail už čekal ranger a kontroloval day passy a rezervace.
Překvapivě jsme na trailu nepotkali příliš moc lidí. Občas v protisměru někdo prošel, ale nebyla to žádná hrůza. První jezero je kousek od parkoviště. Jde se převážně po rovince a dá se tam dostat i třeba s lidmi na vozíku (snadný přístup je ale jen ke spodnímu jezeru). Od spodního jezera ke střednímu jezera je asi největší převýšení na celém trailu a jde se převážně lesem. Prostřední jezero je nejikoničtější ze všech 3 jezer a je to oblíbené místo pro fotografy. Pokud jste viděli fotky z Joffre Lakes, tak je hodně pravděpodobné, že to byly fotky právě od tohoto jezera, protože je nejkrásnější a turisté mají často namířeno jen k němu a k tomu třetímu jezeru už nejdou.
Od druhého ke třetímu jezeru už žádné velké převýšení není a jezera jsou blízko od sebe. Po cestě jsme míjeli vodopád a u vrchního jezera jsme se u vyhlídky ani nezdržovali. Bylo tam hodně lidí a my už tam jednou byli, proto jsme měli namířeno přímo do campu. Od vyhlídky to bylo asi 1-1,5 km do campu. Stezka následně vedla lesem kolem jezera, občas tam bylo popadané kamení a trail nebyl tak udržovaný jako hlavní část stezky k těm nejpopulárnějším místům. Když jsme vyšli z lesa, tak jsme v dáli viděli několik stanů a tzv. bear cache poles (vysoké kovové věšáky proti medvědům). Museli jsme přelézt pár popadaných balvanů a přejít říčku, aby jsme se dostali do stanové oblasti. Odložili jsme si věci na první volné místo, které jsme viděli a já šla obejít okolí, abych zjistila, jaká místa jsou ještě k dispozici. Nakonec jsme se rozhodli zůstat tam, kde jsme byli. Vyčistili jsme trochu zem od ostrých kamínků, postavili jsme stan a připravili jsme si spaní.
První den jsme se zdržovali jen u jezera, sledovali západ slunce a dali jsme si teplou večeři. Po setmění jsme před spaním sledovali hvězdy, protože byla krásně jasná obloha, která byla doslova posetá milionem hvězd. Byla to skvělá podívaná, která se nám ve městě jen tak nenaskytne a proto jsou pro nás podobné momenty vzácné.
2.den
Ráno jsme vstali docela brzo. Já konečně poprvé otestovala svou novou nafukovací karimatku a byla jsem ráda, že jsem konečně našla karimatku, se kterou jsem spokojená. Byl další krásný a slunečný den. Ráno bylo sice chladno, ale hodně rychle se začalo oteplovat. Na to, že byl konec srpna, tak bylo počasí úplně perfektní. Nasnídali jsme se, dali jsme si kafe a po snídani jsme se rozhodli vyrazit k ledovci, odkud měl být výhled na všechna 3 jezera.
K Matier Glacier vede stezka přímo od kempu. Není to tam sice nijak značené, ale není těžké rozeznat, kudy stezka vede. Na trailu je kombinace štěrku a skalnatého terénu a je tam hodně velké převýšení na to, že jde o tak krátký úsek (450m převýšení na méně než 1,5 km). Pokaždé, když jsem se otočila jsem byla v údivu z toho, jak se výhledy na okolní krajinu mění. Čím výš jsme byli, tím víc jsme toho viděli. První část stezky byla rozhodně náročnější, než ta druhá část. Na začátku stezky byla jen suť, šílené převýšení a s každým našlápnutím se to sypalo, takže jsme museli zvažovat každý krok. Naštěstí před námi nikdo nešel, takže na nás žádné kameny nepadaly. Na konci štěrkové stezky budete muset odbočit doleva a opatrně přejít říčku. Místy to tam dost klouže, což nás přimělo k tomu, abychom si dávali extra velký pozor. Pokud jste ale zvládli bezpečně dojít až do tohoto bodu, tak závěr už pro vás bude jednoduchý.
Druhá část už vedla převážně po skalnatém terénu a převýšení tam už taky nebylo moc velké. Když jsme konečně dorazili do cíle, tak se před námi objevil naprosto neskutečný výhled na všechna 3 ledovcová jezera, okolní hory a vodopády. Dokonce se dá jít až k ledovci, ale rozhodně to kvůli bezpečnosti nedoporučuju! V létě ledovec taje a pravidelně se tam odlamují obrovské kusy ledu, které se následně valí dolů z kopce. Docela hlasitě se z ledovce ozývá praskání a slyšela jsem, že před lidmi, kteří tam šli před námi se tam odlomil kus ledu velikosti auta. Ale nezoufejte, super výhled budete mít i z bezpečné vzdálenosti od ledovce. Chvíli jsme se na vyhlídce zdrželi, užívali jsme si to, že jsme to tam měli sami pro sebe a říkali jsme si, že je neuvěřitelné, že tak nádherná místa vůbec existují. Udělali jsme si několik fotek a asi po hodině jsme se pomalu vydali zpět do kempu. Cesta dolů byla strmá a v určitých místech se to sypalo víc než po cestě nahoru, ale oba jsme to bezpečně zvládli a vychutnávali jsme si to, že jsme přímo před sebou měli celou cestu z kopce dechberoucí výhledy.
Když jsme dorazili do kempu, tak jsme složili stan, dali jsme si oběd, sbalili se a pomalu jsme se vydali zpět k autu. Bylo nedělní poledne a po cestě na parkoviště jsme míjeli neskutečné množství lidí. Bylo to rozhodně rušnější než předešlý den v pozdějších hodinách. V zatáčkách a na místech, kde se stezka zužovala se vytvářely doslova zástupy lidí a tím pádem nám cesta dolů trvala déle než cesta nahoru. Nejhorší úsek byl mezi vrchním a prostředním jezerem. U prostředního jezera byla fronta lidí čekající na fotku na nejprofláknutějším místě v celém parku a my se tam dlouho nezdržovali. Mezi prostředním a spodním jezerem už naštěstí tolik lidí nebylo a seběhli jsme to celkem rychle. Na parkovišti už na nás čekalo naše auto, přezuli jsme se do sandálů a vzápětí jsme se vydali na cestu zpět do Vancouveru. Cesta se nám trošku protáhla, protože jsme dlouho stáli v koloně mezi Squamishem a Vancouverem, ale výlet za to rozhodně stál a počasí nám vyšlo naprosto perfektně!