Netradiční svatba na Havaji v době pandemie
Od jakživa mě děsila představa tradiční velké svatby a upřímně si nedokážu představit, že bych si takovou svatbu naplno užila. Stres okolo příprav a velké množství lidí mi doslova naháněly hrůzu. Když mě manžel po 2. letech vztahu na dovolené v San Franciscu nečekaně požádal o ruku, tak jsem už tehdy věděla, že chci jen malou intimní ceremonii v netradičním duchu. Manžel naštěstí sdílel stejný názor a vzhledem k naší společné cestovatelské vášni byl náš plán jasný.
Žádost o ruku, aneb jak to všechno začalo
Žádost o ruku proběhla na Štědrý den roku 2019 a manžel mě tím tehdy doslova šokoval. Byli jsme na roadtripu v Kalifornii a já zrovna jako na potvoru onemocněla. Necítila jsem se dobře, ale i přesto jsem si chtěla dovolenou užít, tak jsem se dopovala sirupem a práškama.
Zastavili jsme v San Franciscu na jedné krásné vyhlídce a já se kochala úžasným výhledem na Golden Gate Bridge s městem v pozadí, když mě manžel najednou zezadu obejmul a dal mi pusu. Vzápětí mi zašeptal, že má pro mě ještě jeden vánoční dáreček. Když jsem se otočila, tak v ruce držel malou krabičku s diamantovým prstýnkem, pokleknul si přede mě a požádal mě o ruku. Byla to romantika jako blázen. Dokonce jsem si chvíli myslela, že jsem totálně mimo z těch prášků a že jsem to asi přehnala, než mi došlo, že se to skutečně děje a bez váhání jsem pak odpověděla ANO.
Rodině jsme to oznámili na druhý den ráno přes video hovor právě kvůli vzdálenosti a časovému posunu. Od začátku jsme rodiče připravovali na to, že velkou svatbu si nepřejeme a překvapivě to vzali dobře a podpořili nás v tom, i když je samozřejmě mrzelo, že nebude klasická svatba s širokým okruhem rodiny. Slíbili jsme jim, že pak alespoň dodatečně uděláme nějakou malou rodinnou oslavu.
Výběr místa – Proč jsme se rozhodli pro exotickou destinaci
Oba jsme beznadějní romantici a proto jsme chtěli mít malinkou svatbu na nějakém krásném a klidném místě v zahraničí. V angličtině se tomu říká “elopement”. Když došlo na hledání toho pravého místa, tak mě hned napadly populární svatební destinace jako je Mauricius, Hawaii nebo Bali. Nakonec u nás zvítězila Hawaii. Výhodou je, že na Havaj nám lítají přímé lety z Vancouveru a navíc trvají jen 5-6 hodin, takže nám to místo dávalo největší smysl a taky se nám líbí místní příroda a havajské tradice.
Svatbu jsme sice původně plánovali na rok 2020/2021, ale tehdy ještě nikdo z nás nečekal, co příjde. V lednu 2020, krátce po našem návratu do Kanady jsme se dozvěděli o pandemii v Číně. Můj kolega byl právě v té době na návštěvě u rodiny v Číně a my se strachovali, aby covid nepřinesl do práce. V té době ještě Kanada neměla vůbec žádná opatření a bralo se to na lehkou váhu. Přece jen nebylo ještě potvrzeno, že by se to rozšířilo i do jiných zemí. Šéf tehdy kolegovi po jeho návratu z Číny z obezřetnosti příkazal home office a povinnou 2-týdenní karanténu. O pár týdnů později z toho už byla globální pandemie. Všechno se zavíralo, nemohli jsme jít ani na naši oblíbenou pláž, protože byla oplocená, restaurace se uzavíraly a společenské akce se rušily.
Pandemie nás ale neodradila. Na pověry typu “Do roka a do dne” nevěříme, a proto jsme se drželi našeho původního plánu a nechtěli jsme nic měnit. Sice to trvalo déle než jsme doufali, ale i přes veškeré překážky jsme to nakonec uskutečnili přesně podle našich představ.
O místu ceremonie jsem měla jasnou představu. Udělala jsem před svatbou menší průzkum a ze všech míst se mi nejvíce líbila Makena Cove na Maui. Manželovi jsem ukázala pár fotek a místo se líbilo i jemu. Je to malá skrytá pláž obklopená divokým skalnatým pobřežím sopečného původu a všude okolo jsou palmy. Naprosto mě to prostředí ohromilo svým kontrastem. Shodou okolností nám náš fotograf doporučil tu stejnou pláž a my vůbec neváhali a s místem jsme souhlasili.
První plánování a přípravy před svatbou na Havaji
Psal se listopad 2021. Svatbu jsme odkládali už téměř 2 roky a přesně v době, kdy jsme si říkali, že by se to už konečně dalo zorganizovat, můj muž narazil na příspěvek jeho oblíbeného fotografa, který se na Hawaii právě chystal na lednovou fotografickou expedici. Osud tomu tak asi chtěl, protože v příspěvku nabízel své fotografické služby + svatební balíček a pomoc s organizací ceremonie. Spolupracoval sice s agentkou, ale veškerá komunikace před naším odletem probíhala přímo s ním, takže se nám to tím poněkud usnadnilo. Kromě nafocení svatby se postarali o zamluvení pastora a rezervaci pláže na datum naší svatby. Pomohli nám s žádostí o marriage license, naaranžovali na pláži květinový kruh (tím dali všem najevo, že je místo zamluvené pro obřad), zařídili květinové věnce a taky nám na závěr poskytli veškeré instrukce o tom, jak zažádat o apostillu.
Svatební šaty
Šaty jsem začala shánět asi měsíc a půl před svatbou. Nechtěla jsem za ně utratit majlant a původně jsem měla v plánu je objednat z asosu. Bohužel bylo právě před Vánoci a času už mi moc nezbývalo, takže by ani nemusely dorazit včas. Do Kanady by to šlo z USA a proto bych se nevyhnula placení cla a daní. Nakonec jsem usoudila, že by mi to za to nestálo.
Ve Vancouveru jsem našla jeden ukrajinský salon s docela přijatelnými cenami, ale když jsem si na jejich stránkách vybrala šaty, které jsem si chtěla objednat na míru, bylo mi řečeno, že by museli udělat rush order a i tak by to bylo příliš riskantní vzhledem k tomu, že by to odesílali z Ukrajiny, kde mají návrháře. Jedinou možností tak pro mě bylo zakoupit tzv. sample dress a případně je nechat upravit tak, aby mi seděly.
V kanadských salonech se ceny šatů většinou pohybují mezi 3500 – 8000 CAD. Já osobně to vnímám jako zbytečně vyhozené peníze. Přece jen jde jen o 1 den a šaty bych na sobě neměla déle než 3 hodiny. Nedaleko od nás jsem pak objevila obrovský svatební outlet a tak jsem neváhala a domluvila si tam schůzku. O pár dní později už jsem tam s kamarádkou zkoušela několik krásných šatů. Měli tam velký výběr svatebních i plesových šatů naprosto pro každého. Našla jsem jich tam asi 10, které zhruba odpovídaly mé představě a které byly nejblíž mé velikosti.
Hledala jsem něco, co by nemělo nadýchanou sukni a co by bylo vhodné na pláž do 30 stupňového tepla. Toužila jsem po tzv. mermaid šatech s dlouhou vlečkou. Takové jsem tam i objevila. Šaty mi seděly jako ulité a bylo potřeba udělat jen pár malých úprav.
Nakonec jsem na ně dostala 50% slevu a zvládla jsem se tak včetně úprav vejít do svého rozpočtu. Asi o týden později jsem měla první zkoušku šatů, kde jsme se domluvily na všech alternacích. Šaty jsem si vyzvedla přesně týden před naším odletem a s úpravama jsem byla spokojená. Během letu jsem je měla schované v ochranném vaku a převážela jsem je opatrně složené v příručáku. Košíčky jsem pro jistotu vycpala ponožkami, aby se v kufru nepomačkaly. Šaty jsem nechtěla dávat do odbaveného zavazadla, abych měla jistotu že na Havaj dorazí. Let naštěstí přežily úplně bez problémů a nakonec jsem je nemusela ani žehlit.
Letenky na Havaj
Zakoupení letenek jsme kvůli omikronu odkládali na poslední chvíli. Letenky jsme rezervovali asi 2 týdny před odletem, ale doporučila bych vám je koupit raději dříve. Cena letenek totiž stoupla a let, kterým jsme původně chtěli letět už byl vybookovaný. Zvolili jsme proto alternativu a letěli pozdějším letem. Na Maui jsme pak přistávali okolo 7 večer.
Ubytování na Maui
Ubytování jsme měli docela netypické. Na Hawaii jsme byli 7 nocí, z nichž 5 nocí jsme cestovali po celém ostrově a kempovali a 2 noci (noc před svatbou a po svatbě) jsme měli ubytování přes airbnb.
S campy to bylo poněkud složitější. Abychom si zajistili místo v campu, který se nachází přímo ve státním parku, museli jsme vstávat ve 2 ráno 30 dní před vybraným termínem, protože se rezervační systém otevírá vždy 30 dní předem o půlnoci havajského času. K rezervaci je potřeba určitá dávka soutěživosti, protože tam mají jen 4 místa pro camper vany a zájemců pokoušejících se o rezervaci je mnoho. Vstávala jsem kvůli tomu ve 2 ráno už noc předtím, ale to tam bylo jen 1 volné místo a někdo byl bohužel rychlejší než já.
No a tak jsme následující noc opět natočili budík na 1:50am a o registraci jsme se s manželem pokoušeli už oba dva, abychom tam mohli strávit alespoň 1 noc namísto původně plánovaných 2 nocí. Na podruhé už nám přálo štěstí, protože se nám místo podařilo zabookovat. 5 nocí v campech a 2 noci přes airbnb nás vyšly asi na 1 200 CAD.
Půjčení Camper Vanu na Maui
Vzhledem k tomu, že jsme měli v plánu projet celý ostrov a zajít si i na nějaké výšlapy podél Road to Hana, dospěli jsme k názoru, že bude nejlepší půjčit si camper van, s tím, že budeme po cestě přespávat v různých kempech.
Auto jsme sehnali přes Outdoorsy a vyšlo nás to na týden asi na 2 500 CAD včetně pojištění. Byla to pálka, ale nic levnějšího jsme bohužel na ten termín nenašli a auto jsme potřebovali. Paradoxně i osobní auta se pohybovaly v podobné cenové relaci. Osobák by navíc nesplnil účel a tak nebylo nad čím uvažovat.
Vybrali jsme si Toyotu Tacomu, která byla plně vybavená ke kempování. Na střeše byl parádní rozkládací stan, v autě jsme měli připravené spacáky, povlečení, osušky, židle, vařič i kuchyňské vybavení. Prakticky nic nám tam nechybělo.
Svatební účes a make-up
Pokud plánujete svatbu na Maui a nechcete si svatební účes vytvářet samy, tak za sebe maximálně doporučuju Salon 253 Bride. Mají v nabídce hned několik svatebních balíčků. Já chtěla, aby se mi postarali jak o vlasy, tak i o make-up a vybrala jsem si 253 Signature Package. Se salonem byla skvělá komunikace od prvního momentu, kdy jsem je oslovila. Stylistku jsem si přes ně zamluvila asi měsíc před svatbou a musela jsem předem zaplatit deposit. Sice už neměli volné křeslo v salonu, ale zato měli volnou kadeřnici & vizážistku. Kvůli tomu jsme se dohodly, že kadeřnice přijede za poplatek ke mě domů a upraví mě u nás. Před termínem svatby mi poslali online formulář, kde jsem vyplnila veškeré informace o tom, jaký účes a make-up bych si představovala. Dalo se tam nahrát i pár fotek, aby věděli na co se mají předem připravit.
Jak probíhal náš svatební den na Havaji
Východ slunce a přípravy před obřadem
Ráno jsme se probudili asi v 5:15 a byli jsme plní energie. Vypadalo to na další krásný den a tak jsme krátce po probuzení vyrazili na procházku na pláž, abychom mohli sledovat východ Slunce. Na pláži nebylo ani živáčka, všude bylo ticho a klid, šuměly vlny a my sledovali oceán a pomalu vycházející Slunce. Bylo na tom něco neskutečně uklidňujícího a spirituálního. Deštivý Vancouver nám bohužel v zimních měsících moc sluníčka nedopřeje a tak jsme si na Havaji maximálně užívali každodenní východ a západ Slunce.
Zhruba o hodinu později jsme šli domů, udělali jsme si kafíčko a snídani a vzali jsme si to s sebou na zahradu. Kolem nás po ulici probíhali ranní běžci, zpívali ptáčci a po palmách lozily ještěrky. Lidi v sousedství působili moc mile a náš den začal víc než dobře. Nepociťovali jsme vůbec žádný stres, byli jsme dobře vyspaní a užívali jsme si nádherné slunečné ráno. Vůbec mi nepřipadalo, že bych se ten den měla vdávat.
Manžel šel okolo 10am fotit a já čekala na stylistku. Schůzku jsme měly domluvenou na 11 dopoledne, abychom měly pro jistotu i nějakou časovou rezervu.
Přesně v 11am se v domě rozezněl zvonek a ve dveřích se objevila moc milá havajanka se kterou se i parádně povídalo. Chtěla jsem mít napůl rozpuštěné vlnité vlasy s kombinovanými pletenými copánky a čerstvými bílými květy. Make-up jsem si přála mít co nejpřirozenější. Ukázala jsem jí pár fotek účesů, které se mi líbily a pak jsme se pustily do práce. Zkoušela na mě různé varianty účesů, abych si vybrala ten, který se mi líbí nejvíc. Když byl účes hotový, tak mi poradila, abych kvůli vlhkosti s rozčesáváním vln počkala až do obřadu. Po vlasech následoval make-up. Na aplikaci makeupu použila airbrush, jen mi jemně nalíčila oči, dala mi řasenku a zvýraznila obočí. Nechtěla jsem umělé řasy, linky ani žádnou výraznou rtěnku. Kolem 1 odpoledne jsem už byla nachystaná.
Romantický obřad na pláži při západu Slunce
Obřad byl naplánovaný na 5pm při západu Slunce a Makena Cove byla vzdálená asi 40 minut autem od našeho ubytování. S fotografem jsme se domluvili, že tam budeme 30 minut před obřadem. Po cestě jsme se ještě zastavili do Safeway, abychom koupili aspoň nějakou malou kytku a na pláž jsme dorazili krátce po 4pm. Do šatů jsem se nakonec převlékla až na místě. Nevydržela bych v nich sedět přes hodinu v autě a myslím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí. První jsem si je chtěla obléct už doma, ale hodně rychle jsem si to rozmyslela.
Když jsme dorazili na pláž, tak už jsme tam měli vše připravené. Na skále nad pláží byl pro nás nachystaný barevný květinový kruh a už na nás čekal celý tým. Do začátku obřadu nám zbývalo asi 30 minut a jelikož jsme ještě čekali na pastora, využili jsme zbývající čas k focení.
Okolo 4:50 na místo obřadu dorazil pastor. Byl to takový kouzelný havajský dědeček, který v jednom kuse vtipkoval a neskutečně odlehčil celý obřad. Pastora Lakiho jsme znali ze seriálu Modern Family, který máme oba hrozně rádi. Na hlavě měl zelený listnatý věnec, na sobě modrou havajskou košili a kolem krku 2 věnce. Postavil si nás do květinového kruhu, ve kterém jsme stáli po celou dobu obřadu. V moment zahájení ceremonie slavnostně troubil na obrovskou lasturu, které se říká “PU” a oznámil tím okolí, že začíná náš speciální moment. Následně nám předal květinové věnce, které jsme si s partnerem navzájem vyměnili. Řekl nám přesný postup toho, jak věnec správně umístit na krk a proč se to tak dělá.
Náš oddávající měl na začátku krátký proslov a poté jsme si s manželem vyměnili svatební sliby:
Pak přišla řada na výměnu snubních prstýnků a polibek. Těch polibků jsme si během našeho obřadu vlastně vyměnili hned několik, narozdíl od tradiční evropské svatby. Náš pastor nezapomněl zmínit, jak moc si průběh tradičního havajského obřadu evropani chválí. A to především díky tomu, že se můžou během obřadu častěji líbat. Poté nás prohlásil za manžele. Zajímavostí je, že stát Havaj nepožaduje při svatebním obřadu svědky. Museli jsme jen podepsat formulář a to bylo vše.
Na závěr toho krásného obřadu nám pastor Laki zahrál na ukulele a zazpíval k tomu “Can’t Help Falling In Love” od Elvise Presleyho a my si u toho spolu zatancovali. Celá ceremonie byla opravdu nádherná a doteď na ni rádi vzpomínáme. Svatba se odehrávala těsně před západem Slunce a vedle nás do útesů narážely vlny. Měli jsme jak perfektní místo, tak úžasné počasí i pastora a všem bych takovou svatbu vřele doporučila, pokud nad tím uvažujete a chcete se vyhnout stresu!
Po ukončení obřadu jsme měli ještě trochu času do setmění, a tak jsme zajeli na nedalekou pláž Makena Beach, kde jsme nafotili ještě pár snímků.
Pak už nás čekala pořádná večeře v restauraci a cesta zpět do Waihee, kde jsme byli ubytovaní. Celý den se nesl v naprosto pohodovém duchu a byl prakticky bez stresu. Oběma se nám to moc líbilo a jsme rádi, že jsme si tu naši malou destination wedding nenechali nikým rozmluvit a udělali jsme to přesně tak, jak jsme si to od začátku přáli.
13 věcí, které je potřeba vyřídit, pokud se chcete vzít na Havaji
- Víza nebo ESTA – Pokud nemáte americké nebo kanadské občanství (případně zelenou kartu), tak si budete před vstupem do USA muset vyřídit ESTU nebo víza (záleží na vaší národnosti). Češi víza nepotřebují a tak stačí jen ESTA (zažádejte si o ni alespoň 3 dny před odletem!).
- Letenky – Doporučuji buď hledat na oficiálních stránkách aerolinek nebo na Skyscanner.
- Ubytování – Ubytování najdete přes Airbnb, Expedia nebo Vrbo. Případně to můžete spojit s kempováním tak jako my – Na Maui doporučuji Camp Olowalu, Waianapanapa State Park anebo soukromé campy přes Hipcamp.
- Pokud cestujete do USA během covidu, tak si nezapomeňte ověřit aktuální podmínky vstupu do země. V lednu 2022 od každého cestujícího požadovali důkaz o plném očkování a negativní výsledek testu ne starší než 1 den před odletem. Pro vstup do USA akceptovali jak rapid antigen, tak rapid pcr test. Při návratu do Kanady jsme pak museli mít plné očkování + negativní PCR test ne starší než 3 dny před odletem. Po příletu do Kanady pak na letišti namátkově vybírali lidi, které náhodně testovali. Ti,kteří byli vybraní museli být v karanténě dokud jim nepřišel výsledek testu, který musel být negativní.
- Před svatbou si najděte svatební agenturu a vyberte si balíček, který vám nejvíce vyhovuje. Můžete si vše zařídit samozřejmě i sami, ale přes agenturu je to určitě jednodušší. Na Maui je jich hned několik. My to řešili přes našeho fotografa, takže si nejsem jistá s jakou agenturou konkrétně spolupracoval.
- Výběr místa – V našem případě jsme si vybrali Makenu Cove na ostrově Maui.
- Rezervace data obřadu, zajištění pastora a rezervace místa – Pokud si nejste jistí, jakého pastora vybrat, tak moc doporučujeme pastora Lakiho. Pokud máte svého vlastního oddávajícího, tak se ujistěte, že je registrovaný ve státě Hawaii, aby vás mohl na ostrovech legálně oddat!
- Online žádost o Marriage License – Je nutné to provést ještě před svatbou a nejlépe i před setkáním s agentem. Aplikaci vyplníte přes tuto stránku.
- Osobní vyzvednutí Marriage License – Licenci si musíte vyzvednout před svatbou na Department of Health! My to ale řešili přes license agentku, která to může vyřídit mimo Department of Health. Kvůli covidu jsme měli schůzku přes skype a o vše ostatní se nám už postarali. My si jen museli vytisknout potřebné dokumenty.
- Nezapomeňte si s sebou na ceremonii přinést marriage license!
- Získání Marriage Certificate – Department of Health vám po obřadu pošle poštou Oficiální Marriage Certificate přímo na vaši adresu, kterou jste vyplnili v žádosti. Trvá to obvykle 4-6 týdnů po obřadu. My žijeme relativně blízko Havaje a tak nám to přišlo do týdne. Marriage License je platná ve všech 50 státech USA, ale taky po celém světě.
- Získání Apostilly – Pokud nežijete v USA a potřebujete sňatek zlegalizovat i v zemích, ve kterých máte občanství nebo trvalý pobyt, pak budete nejspíš potřebovat Apostillu, stejně jako my. Žádost o apostillu musíte odeslat poštou nejépe ještě z území USA. My jsme šli den po svatbě na poštu v Kahului, odkud jsme poslali vyplněný formulář a 2 uhrazené poštovní poukázky přímo na Hawaii Department of Health v Honolulu. Manžel o pár dní později mluvil po telefonu s úředníkem z Department of Health a ten mu řekl, že vyřízení trvá přibližně 3 měsíce, ale může to samozřejmě trvat i déle. Návod jak to provést najdete ZDE.
- Žádost o český oddací list – Až Vám příjde Apostilla, tak si oddáci list s apostillou nechejte úředně přeložit do češtiny a následně se všemi dokumenty zajděte na matriku. Na matrice po vás budou chtít vaše rodné listy a občanky a taky rozvodové papíry, pokud to není váš první sňatek. Matrika poté odešle všechny podklady na Zvláštní Matriku v Brně, která jako jediná v ČR může potvrdit platnost sňatku uzavřeného v zahraničí. Na matrice v Brně vám pak vystaví i český oddací list. My to budeme mít poněkud složitější, protože s manželem nemáme stejné občanství a navíc máme trvalý pobyt v Kanadě. Náš postup proto bude malinko komplikovanější.
Kolik nás stála svatba na Maui?
- Svatební balíček – 800 USD – Zahrnovalo to koordinaci celé ceremonie, zajištění pastora, zamluvení data a místa, pomoc se získáním marriage license a také květinovou výzdobu (květinový kruh & květinové věnce). Svatební balíček si můžete vybrat podle vašich požadavků. Agentur je na Havaji spousta a proto se ceny budou lišit v závislosti na agentuře, pro kterou jste se rozhodli. Ceny balíčků jsou obvykle od 599 USD do 8 000 USD.
- Fotograf – 350 USD – Nefotili jsme dlouho a díky tomu byla cena nižší. Udělali jsme pár fotek před obřadem, při obřadu a pak jsme fotili asi 30 minut po ceremonii. Ceny, které si různí fotografové účtují se ale můžou lišit a samozřejmě můžou být podstatně vyšší.
- Online Žádost o Marriage License – 65 USD (60USD za application fee + 5USD za Portal Administration Fee)
- Apostilla – Posílali jsme 2 money orders v hodnotě 12.50 USD a 1.00 USD = 13.50 USD. K tomu jsme museli uhradit poštovné. Vybrali jsme si priority, ale cenu už si bohužel nepamatuju.
- Ubytování – Za 5 nocí v campu a 2 noci přes aribnb jsme zaplatili asi 940 USD. Nejdražší položkou bylo airbnb, které nás vyšlo asi na 560 USD na 2 noci. Pokud to chcete udělat co nejlevněji, doporučuji naplánovat svatbu mimo sezónu a ubytování rezerovat několik měsíců předem. Leden je na Hawaii nejdražším měsícem. Za stejné ubytování přes airbnb by jsme třeba v dubnu dali téměř o polovinu míň. V případě, že se chcete rozšoupnout a zůstat raději na hotelu, tak počítejte minimálně s 380 USD na noc a to je opravdu ta nejnižší hranice. Ubytování na některých hotelech se tam pohybuje i okolo 10 000 USD za noc.
- Letenky – Pokud letíte z Kanadského Vancouveru, tak jedna zpáteční letenka v Economy class stojí v průměru okolo 275 USD – 500 USD. My si kvůli covidu připlatili ještě i za pojištění. Letenky si určitě rezervujte co nejdříve, aby jste pak nebyli nemile překvapení změnou ceny, tak jako my. Ne vždy se odkládání vyplatí. 🙂 Pokud letíte z Prahy, tak zpáteční letenka pro 1 osobu v Economy class vyjde asi na 950 USD – 2 500 USD.
- Půjčení auta nebo camper vanu – Ceny se často odvíjí od toho, jak dlouho dopředu auto půjčujete a kdy se na Maui chystáte. Pokud vám stačí malý osobák a nepotřebujete pohon 4×4 nebo camper van, tak se ceny osobních aut v okolí Kahului většinou pohybují mezi 900 – 2000 USD na 7 nocí. Záleží i na tom, jaké pojištění si zvolíte. Jestli vám nevadí kempování a máte rádi dobrodružství jako my, můžete si vypůjčit camper truck ve kterém budete mít veškeré vybavení na kempování. My platili za kompletně vybavenou Toyotu Tacomu asi okolo 1500 USD + pojištění, kdyby se náhodou něco stalo.
- Antigen Test pro vstup do USA – Za antigen jsem v Kanadě zaplatila asi 98 USD a šla jsem na něj den před odletem. Výsledek přišel do 20 minut. V Evropě se ceny nejspíš budou lišit.
- Rapid PCR test pro vstup do Kanady – Rapid PCR test na Maui stojí asi 200 – 250 USD a výsledek přišel do 2 hodin.
- Jídlo – Na Hawaii se téměř vše importuje z Mainlandu a proto jsou ceny potravin výrazně vyšší než v ostatních státech USA. Výborně a docela levně se ale můžete najíst u stánků, kterých je tam nespočet, především pokud se chystáte na Road to Hana. Případně si můžete jídlo nakoupit v supermarketu – nejlevnější je Walmart nebo Costco. 🙂 V Costcu ale musíte mít membership a pokud v USA nežijete, tak se vám to nejspíš nevyplatí.
- Svatební šaty, oblek a prstýnky – Tady čistě záleží na vás, co si vyberete a kolik jste ochotní zaplatit. Cenové rozpětí u těchto položek je obrovské. Tyto položky proto záměrně nezahrnuju do svatebních výdajů.
- Vlasy a Make-up – Ceny balíčků jsou v salonech na Maui zhruba od 125 USD do 500 USD.
V průměru většina párů za týdenní elopement na Maui celkově utratí mezi 5 000 USD a 15 000 USD. Raději ale mějte rezervu a počítejte s vyššími výdaji, protože Maui je jednou z nejdražších destinací v celých Spojených Státech. Vše se pak odvíjí od toho odkud letíte, v jaké roční období se tam chystáte, kde budete ubytovaní, jak dlouho tam budete, jaké auto si půjčujete, co jste si vybrali za svatební balíček, kolik lidí tam budete mít a kde se chcete stravovat. Pokud letíte z Evropy, tak si za letenky připlatíte. Pokud letíte z USA nebo z Kanady tak jako my, bude to pro vás levnější.
Comments (1)
11 míst, která nevynechat při návštěvě ostrova Maui – The Czech Abroad
6 března, 2022 at 6:35 am
[…] Netradiční svatba na Havaji v době pandemie […]
Comments are closed